سازمان هواپیمایی کشوری چرا نمی تواند قیمت تعیین کند؟

سازمان هواپیمایی کشوری به مردم توصیه کرد از بازار سیاه بلیت نخرند. فروش بلیت خارج از چارچوب تعیین‌شده تخلف محسوب می‌شود. 

با توجه به افزایش تقاضای خرید بلیت هواپیما در آستانه تعطیلات چندروزه خردادماه که احتمال سوداگری در بازار را دوچندان می‌کند، سازمان هواپیمایی کشوری به مردم توصیه کرد از بازار سیاه بلیت نخرند.

طبق قانون برنامه پنجم توسعه و با آزادسازی و شناور شدن نرخ خدمات هوایی، تعیین قیمت بلیط هواپیما توسط نهادهای دولتی غیرممکن شده است؛ اما سازمان هواپیمایی کشوری شرکت‌های هوایی را ملزم کرده که نرخ‌های خود را در پایگاه‌های اینترنتی رسمی این شرکت ثبت کنند تا مشتریان به‌خصوص در ایام تعطیلات رسمی با قیمت بالا بلیت تهیه نکنند.

به‌طور معمول در روزهای عادی، شرکت‌های هوایی نرخ بلیت را در بسیاری از مسیرهای داخلی حتی به یک‌سوم کاهش می‌دهند تا مسافران بیشتری با پروازهای آن‌ها جابجا شود و بسیاری از آژانس‌های هوایی در این ایام با نرخ کمتری که شرکت‌های تعیین کرده‌اند، بلیت عرضه می‌کنند.

در آستانه تعطیلات چندروزه هفته آینده که از ۱۳ تا ۱۸ خرداد ادامه دارد و نیز تعطیلات عید سعید فطر در روزهای ۲۳ تا ۲۶ خرداد، بار دیگر عده‌ای سودجو به دنبال فروش بلیت هواپیما در مسیرهای پر تقاضا با چند برابر قیمت آن هستند؛ اما سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرده است که اجازه نخواهد داد قیمت‌ها از نرخ تعیین شده، بیشتر شود.

«مقصود اسعدی سامانی» دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، می‌گوید:

شرکت‌های هوایی حداقل و حداکثر قیمت بلیت در مسیرهای مختلف را در سایت‌های خود مشخص کرده‌اند و اگر بلیتی بالاتر از نرخ آن‌ها فروخته شود، تخلف محسوب شده و قابل پیگیری است.

اسعدی سامانی روز جمعه  گفت:

در روزهای اخیر برخی از سایت‌های اینترنتی بدون مجوز وارد بازار شده و بلیط هواپیما را در مسیرهای پر تقاضا برای ایام تعطیلات هفته آینده با قیمت بالاتری به مردم عرضه می‌کنند.

این مقام مسئول تأکید کرد:

در صورتی که متقاضیان باقیمت بالاتری بلیت تهیه کرده‌اند، می‌توانند در بخش رسیدگی به شکایات پایگاه اینترنتی سازمان هواپیمایی کشوری، اعتراض و شکایت خود را ثبت کنند تا به این موارد رسیدگی شود.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی تأکید کرد:

سازمان هواپیمایی کشوری و انجمن شرکت‌های هوایی به دنبال این هستند که از هرگونه عرضه بلیت با نرخ‌های بیشتر جلوگیری کنند.

«رضا جعفر زاده» سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری نیز در این رابطه گفت:

در زمان اوج سفرهای هوایی و به‌خصوص تعطیلات رسمی این سازمان برای جلوگیری از عرضه بلیت با نرخ بیشتر از چارچوب‌های قانونی، هماهنگ با سیر ارکان‌های نظارتی تلاش می‌کند تا قیمت‌ها افزایش نیابد.

جعفرزاده به مسافران توصیه کرد:

متقاضیان باید بلیت‌های مورد نیاز خود را از مراجع معتبر و سایت‌هایی که از سازمان هواپیمایی کشوری مجوز دارند، خریداری کنند.

فروش بلیت خارج از چارچوب تعیین شده (قیمتی که شرکت‌های هواپیمایی در سایت‌های خود اعلام کرده‌اند) تخلف محسوب می‌شود و با متخلفان طبق ضوابط و مقرارت قانونی برخورد خواهد شد.

[ بازدید : 37 ]

[ يکشنبه 13 خرداد 1397 ] 3:34 ] [ شرمین ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]